O Zlocie

W 2010 roku, pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego – AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w "stolicy polskiej astronomii" – Toruniu. Przez 3 dni trwania imprezy, adepci astronomii wysłuchali licznych wykładów, które poprowadzili doktoranci oraz zawodowi astronomowie, zwiedzili Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, odwiedzili dom samego Mikołaja Kopernika oraz toruńskie Planetarium i Orbitarium. W 2011 i 2012 roku AstroVisioN.pl powtórzyło dzieło Zlotu organizując go po raz drugi i trzeci z jeszcze lepszym efektem. W roku 2013 ze względu na małą liczbę zgłoszeń zlot został odwołany, by w w 2014 roku powrócić ze zdwojoną siłą.

Entuzjazm, jaki wytworzył się wśród uczestników i licznych instytucji przez te lata, sprawił, iż pragniemy jeszcze raz zaprosić miłosników nocnego nieba do Torunia. Doświadczenia zdobyte podczas poprzednich edycji imprezy pomogły nam w zorganizowaniu jeszcze ciekawszego programu na TZMA2015. Toruński Zlot Miłośników Astronomii wpisał się już w karty historii Grodu Kopernika i mamy nadzieję, że będzie przez wiele lat najchętniej wybieranym zlotem przez miłośników astronomii.

Obserwatorium w Piwnicach
Planetarium w Toruniu
Centrum Nowoczesności w Toruniu

Zlot po raz piąty

Piąty Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 13-16 sierpnia 2015 r. (czwartek - niedziela), w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, położonej zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl.

Atrakcje

Na uczestników TZMA2015 czekają liczne atrakcje. Miłośnicy astronomii odwiedzą Centrum Astronomii UMK w Piwnicach i poznają tajniki pracy astronomów oraz całe instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium - w tym największy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny oraz historyczny teleskop Drapera. Kilku szczęśliwców zostanie na noc w obserwatorium i poprowadzi obserwacje z astronomem za pomocą jednego z teleskopów. Uczestnicy zlotu odwiedzą również toruńskie Planetarium, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy, a także Dom Kopernika oraz wysłuchają wykładów popularnonaukowych. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Internetowy patronat medialny sprawuje portal astronomia24.com oraz forum forumastronomiczne.pl. Trwają negocjacje z innymi firmami i organizacjami.

Obserwatorium w Piwnicach
Planetarium w Toruniu
Centrum Nowoczesności w Toruniu

Wykłady i Warsztaty

Wykłady poprowadzą zawodowi astronomowie z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Wykład inauguracyjny pt. „Ciemna materia i ciemna energia” poprowadzi prof. Andrzej Strobel z Centrum Astronomii UMK.

Oprócz wykładów odbędą się warsztaty komputerowe dotyczące m.in. astrofotografii słonecznej oraz redukcji i analizy danych fotometrycznych w programie C-MuniPack. Niezbędne oprogramowanie oraz dane obserwacyjne dostarczą prowadzący zajęcia.

Warsztaty o astrofotografii słonecznej, które przygotował Pan Łukasz Sujka, rozpoczną się teoretycznym wprowadzeniem. Następnie prelegent zaprezentuje własny sprzęt obserwacyjny oraz zastosowane modyfikacje, a jeśli pogoda będzie łaskawa również sam proces obserwacji i zbierania danych. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy zlotu nauczą się obróbki danych pod okiem prowadzącego.

Astrofotografia Słoneczna - Łukasz Sujka
Astrofotografia Słoneczna - Łukasz Sujka
Astrofotografia Słoneczna - Łukasz Sujka

Kolejne zajęcia praktyczne będą dotyczyły mierzenia jasności gwiazd metodą aperturową w oparciu o obrazy z kamery CCD. Pod opieką Pana Ernesta Świerczyńskiego z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, miłośnicy dowiedzą się w jaki sposób wyredukować dane fotometryczne, a następnie wykonają samodzielnie pomiary jasności gwiazd. Do tego celu zostanie użyty pakiet C-MuniPack. Otrzymane krzywe blasku gwiazd zostaną sprawdzone pod kątem zmienności w programie Period04. Celem tych warsztatów jest przede wszystkim wprowadzenie miłośników w problemy związane z redukcją i analizą danych fotometrycznych, a także zademonstrowanie metod pozwalających wykazać zmienność gwiazd oraz wyznaczyć jej okres.

Baza noclegowa

Szkoła Leśna na Barbarce jest uroczym zakątkiem Torunia o bogatej historii i ciekawych walorach przyrodniczych. W okresie letnim codziennie odwiedzają to miejsce setki turystów, pragnących odpocząć od zgiełku miasta. Międzynarodowa akcja "100 godzin astronomii" podczas Roku Astronomii stanowiła astronomiczny debiut tego miejsca, ważnego przystanku na planowanej astronomicznej ścieżce turystycznej prowadzącej z toruńskiego planetarium, aż do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach.

Bazę noclegową stanowi budynek Schroniska tzw. "Gościniec", w których znajdują się pokoje wieloosobowe. W budynku "Gościniec" znajduje się też jadalnia (lodówka, czajnik elektryczny, mikrofalówka). Natomiast w "Dworku" znajduje się Sala Konferencyjna.

To również świetne miejsce do obserwacji astronomicznych. Oprócz dużej bazy noclegowej ośrodek posiada kilka sal konferencyjnych (największa na ponad 100 osób), dużą polanę (w miarę niski horyzont), a okoliczne lasy dobrze izolują to miejsce od świateł miasta.

Gościniec
Dworek
Dworek

Opinie uczestników poprzednich edycji

Po raz kolejny (już trzeci) gratulacje dla koordynatorów za wspaniale przemyślany zlot! Wykłady i warsztaty znów bardzo ciekawe. Szczególnie relacje z RPA i Chile. Pozostałe również, i bardzo dobrze, że zróżnicowane pod względem trudności. W tym roku miałem przyjemność spędzić noc obserwacyjną w Piwnicach – niezapomniane przeżycie! Wiele skorzystał też mój SKP "Altair" – kilkanaście roczników "Uranii-PA" i nie tylko. Dziękuję uczestnikom za wspaniałą atmosferę, spotkałem starych i poznałem nowych pasjonatów. Interesujące dyskusje w czasie nocnych i dziennych obserwacji. Mam nadzieje że za rok również się spotkamy! - Janusz Zaparty (uczestnik wszystich edycji zlotu)

Powiem tak: wspaniałe miejsce, ciekawe prelekcje, niesamowite wycieczki, zaskakujące warsztaty, kosmiczne wrażenia muzyczne oraz nocne obserwacje prawie-do-świtu i wszystko na wyciągnięcie ręki. Byłem uczestnikiem kilku zlotów miłośników astronomii, jeden współtworzyłem i powiem krótko: czapki z głów. Wszystko dopięte, dopracowane i dopieszczone. Dla Jarka Suchockiego i Marcina Gładkowskiego nie ma chyba rzeczy niemożliwych! - Andrzej Rzemieniak (uczestnik TZMA 2011)
Zdjęcie grupowe TZMA2011
Zdjęcie grupowe TZMA2010
Zdjęcie grupowe TZMA2012

Ile to kosztuje?

Cena obejmuje:
Noclegi (czwartek-niedziela)
Śniadania (piątek, sobota, niedziela), obiad (piątek), obiadokolacje (czwartek, sobota)
Wykłady popularnonaukowe oraz warsztaty
Imprezę integracyjną z wyżywieniem (ognisko)
Seans w Planetarium
Zwiedzanie Domu Kopernika
Zwiedzanie Centrum Nowoczesności
Wycieczkę do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Transport w czasie zlotu
Niezapomniane chwile wśród pasjonatów nocnego nieba

Dojazd

Samochodem

W celu dotarcia do Szkoły Leśnej na Barbarce samochodem należy poruszać się w kierunku Unisławia następującymi ulicami Torunia: Szosą Chełmińską (kierunek Wrzosy), następnie poza Toruniem drogą na Unisław (ok. 1km), po czym należy skręcić w lewo w ul. Przysiecką (drogowskaz Barbarka) – osada leśna ukaże się po przebyciu 1,5 km prostej drogi.

Komunikacją miejską

Do osady leśnej można dotrzeć także autobusami komunikacji miejskiej następujących linii:

Linia 12: możemy wsiąść na przystanku "Dworzec Główny" przy samym dworcu PKP lub też na przystanku "Odrodzenia", który znajduje się blisko dworca PKS. Wysiadamy na przystanku "Wrzosy I (pętla)" przy ul. Pawiej na Wrzosach. Odległość do Szkoły Leśnej na Barbarce wynosi ok. 3 km drogą poprzez leśnictwo Wrzosy (należy skręcić w lewo przy pomniku przyrody – dębie szypułkowym lub też ok. 5 km drogą poprzez ul. Przysiecką).

Linia 27: wsiadamy na przystanku "Dworzec Główny PKP" lub "Plac Teatralny", który znajduje się niedaleko dworca PKS i wysiadamy na przystanku "Wrzosy I (pętla)". Dalej tak samo jak w przypadku linii autobusowej nr 12. Wybrane kursy linii 27 dojeżdzają aż do Osady Leśnej na Barbarce.

Linia 31: wsiadamy na przystanku "Dworzec Wschodni" i wysiadamy na przystanku "Wrzosy I (pętla)". Dalej tak samo jak w przypadku linii autobusowej nr 12.

Mapa 1
Mapa 2
Mapa 3